Wor-Wic Graduates Listed
October 07, 2009

The following 141 students completed their program requirements to graduate with a certificate of proficiency (CT), associate of applied science (AAS), associate of arts in teaching (AAT), associate of science (AS) or associate of arts (AA) degree from Wor-Wic Community College this past summer.

CAROLINE COUNTY

Preston: Lori Jester, AAS, Emergency Medical Services.

DORCHESTER COUNTY

Cambridge: Robert Mitchell, CT, Criminal Justice; and Areatha Woolford, CT, Nursing.

East New Market: Carlton Brittingham Jr., CT, Criminal Justice.

KENT COUNTY

Galena: Calvin Shelton, CT, Criminal Justice.

Rock Hall: Michael Piasecki, CT, Criminal Justice.

SOMERSET COUNTY

Crisfield: Holly Dize, CT, Nursing; Tiffany Hayes, CT, Emergency Medical Services; Matthew Lawson, CT, Nursing; and Sue Mormello, CT, Criminal Justice.

Deal Island: Denise Schenck, AS, Nursing.

Marion Station: Amiee Cruey, AS, Nursing.

Princess Anne: Whitney Bromley, CT, Nursing; Ian Castaneda, CT, Criminal Justice; Sara Kulynycz, CT, Nursing; Joshua McIntosh, CT, Criminal Justice; Melinda Muir, CT, Nursing; and April Webster, CT, Emergency Medical Services.

Westover: Tykeshia Ponder, CT, Criminal Justice.

SUSSEX COUNTY

Delmar: Ronald Brown, CT, Criminal Justice; Yelitza Hernandez, CT, Emergency Medical Services; and Jonathan Workman, CT, Emergency Medical Services.

Frankford: Natalie Harp, CT, Emergency Medical Services.

TALBOT COUNTY

Trappe: Stephen Tindall, CT, Criminal Justice.

WICOMICO COUNTY

Delmar: Joyce Beatty, CT, Office Technology; Amanda Blaney, CT, Nursing; Sarah Chatfield, AAS, Business; Mark Maner, AS, Nursing; Matthew McGee, AAS, Computer Studies; Stephanie Rathel, CT, Emergency Medical Services; and Ryan Webster, CT, General Studies.

Eden: Blaine Guard, CT, Criminal Justice; and Brian Hull, AS, Nursing.

Fruitland: Margarite Garlock, AS, Nursing; and Kesean Walker, CT, Criminal Justice.

Hebron: Danielle Gravenor, AS, Nursing; Linda Powell, AAT, Education; and Jenelle Sabo, AAS, Criminal Justice.

Mardela Springs: Lindsay Everage, AAS, Computer Studies; David Rivett, CT, Emergency Medical Services; Jessica Sockriter, AA, General Studies; and Christopher Twilley, AA, General Studies.

Parsonsburg: Brooks Brittingham, CT, Criminal Justice; Shannon Rains, AAT, Education; and Alicia Schultz, CT, Nursing.

Pittsville: Jennifer Bratten, CT, Emergency Medical Services; Tabita Enciu, AA, Business; and Lisa Moskov, AA, General Studies.

Salisbury: Yvette Bechtel, CT, Nursing; Shaina Bounds, AAS, Hotel-Motel-Restaurant Management; Kristen Breidenbach, CT, General Studies; Sarah Carey, CT, Nursing; Susan Chamberlain, CT, Nursing; Timothy Chesley, AAS, Accounting; Nathaniel Conquest, CT, Criminal Justice; Jared Cooper, CT, Emergency Medical Services; Jennifer Cropper, AS, Nursing; Autumn Davis, AS, Nursing; Daniel DeWeerdt, CT, Criminal Justice; Betty Diggs, AAS, Chemical Dependency Counseling; Hunter Disharoon, AA, General Studies; Leah Doyle, AA, Education; Nicholas Ehrick, CT, Nursing; Hannah Ehrisman, CT, Nursing; Angela Ennis, CT, Nursing; Lauren Ennis, AS, Nursing; Jami Geise, AA, General Studies; Phillip Goldsborough, CT, Nursing; Georgina Goslee, AS, Nursing; Maureen Greenlees, CT, Nursing; Zachary Gunderson, AA, General Studies; Charity Holley, AS, Nursing; Meredith Jennings, CT, Emergency Medical Services; Katie Jones, CT, Nursing; Jack Lasley, AA, General Studies; Kristy LeGates, CT, Nursing; Deborah Long, CT, Office Technology; Tiffany Lyon, AAS, Emergency Medical Services; Gannon Lyons, CT, Criminal Justice; Karen Mannino, AAT, Education; Danielle Molock, CT, Nursing; Joshua Moore, CT, Criminal Justice; Katherine Morgan, AA, Business; Eugina Moses-Coston, AS, Nursing; Amy Mulder, AAT, Education; Elizabeth Peek, AA, General Studies; Beth Reid, AS, Nursing; Robert Robinson, AA, General Studies; Stephanie Roesch, CT, Nursing; Charisse Ross, AA, General Studies; Jennifer Ross, AAS, Criminal Justice; Melissa Ryan, CT, Nursing; Robert Simmons Jr., CT, Emergency Medical Services; Ganesan Sivaguru, AS, Science; Jamie Smith, AA, General Studies; Krystle Smith, CT, Nursing; Zachary Smith, AA, Education; Amber Sparks, CT, Nursing; Jennifer Stillwell, CT, Nursing; Bradley Tanner, AAS, Hotel-Motel-Restaurant Management; Keedah Vazquez, AA, General Studies; Ryan Ward, AA, General Studies; Tyler Watkinson, CT, Emergency Medical Services; Julie Webster, AA, General Studies; Jordan Wharton, AA, Computer Studies; Betty White, AAS, Chemical Dependency Counseling; Taylor White, AA, General Studies; Tammy Wroten, CT, Nursing; Angelina Yocca, CT, Nursing; and Racquel Young, AS, Nursing.

Sharptown: Christopher Lankford, AAS, Electronics; and Ariel Thompson, CT, General Studies.

WORCESTER COUNTY

Berlin: Anastasiya Deem, CT, Nursing; Sviatlana Dyson, AS, Nursing; Holly Fowler, CT, Nursing; Chelsea Grimm, AAS, Hotel-Motel-Restaurant Management; Deborah Haines, CT, Emergency Medical Services; Katherine Howard, AAT, Education; Nichole Jachnicki-Lami, AA, General Studies; Heather Kiefer, AS, Nursing; Chelsea LeRoy, AAS, Criminal Justice; Jessica Roussey, AAS, Emergency Medical Services; Matthew Schiftic, AA, Business; Julie Seager, CT, Nursing; Maria Valdez, CT, Nursing; Katy Wentz, CT, Nursing; and Ryan Womer, CT, Emergency Medical Services.

Bishopville: Julie Portillo, AS, Nursing.

Eden: Jessica Riggin, CT, Nursing.

Girdletree: Peggy Moats, CT, Emergency Medical Services.

Newark: April Dennis, AA, General Studies.

Ocean City: Lynn Canade, CT, Nursing; Brittany Daniel, CT, Nursing; Jacqueline Francis, CT, Nursing; Hannah Martin, AS, Nursing; and Mekedim Mulatu, AA, General Studies.

Pocomoke City: Eric Denston, CT, Emergency Medical Services; Kasey Hickman, CT, Nursing; and Christopher Jump, AA, General Studies.

Snow Hill: Karen McDonough, AS, Nursing; and Amanda Mumma, AA, General Studies.