Wor-Wic Graduates Listed
November 13, 2012

The following students completed their program requirements to graduate with a certificate of proficiency (CT), associate of applied science (AAS), associate of arts in teaching (AAT), associate of science (AS) or associate of arts (AA) degree from Wor-Wic Community College this past summer.

ANNE ARUNDEL COUNTY

Annapolis: Kaitlin Engel, AA, General Studies.

CAROLINE COUNTY

Denton: Nathaniel E. Burns, CT, Criminal Justice.

Preston: Jared A. Royer, CT, Criminal Justice.

DORCHESTER COUNTY

Linkwood: Nicholas K. Kienast, CT, Criminal Justice.

GARRETT COUNTY

Grantsville: Adam G. Rounds, CT, Criminal Justice.

KENT COUNTY

Chestertown: Chad Richard Hartmetz, CT, Criminal Justice.

Massey: Sean M. Maloney, CT, Criminal Justice.

Rock Hall: Joseph Nicholas Watson, CT, Criminal Justice.

SOMERSET COUNTY

Crisfield: Barbara Hearne, CT, Nursing; Merlin Jenice Roy, AAS, Business; and Mary Lee Thomas, AS, Nursing.

Dames Quarter: Amber Marie Lee, AA, Education.

Marion Station: Lauren M. Green, CT, Criminal Justice.

Princess Anne: Valeria A. Adkins, AA, Business; Lillian Rochelle Ballard, CT, Nursing;
Allison L. Herrman, CT, Criminal Justice; Shawn T. Holbrook Sr., AAS, Criminal Justice; Terra Hunter, AAS, Computer Studies; Amber Joy Insley, CT, Nursing; Jessica Scott, CT, Nursing; and Hettie Anne Townsend, CT, Nursing.

Westover: Kimberly Reed Malin, CT, Nursing; and Amber Leigh Sterling, AS, Nursing.

SUSSEX COUNTY

Delmar: Olivia Baker, AAT, Education.

Frankford: Kami Brittingham, CT, Emergency Medical Services.

WICOMICO COUNTY

Bivalve: Heather Mae Dawn Jones, CT, Nursing.

Delmar: Tanisha R. Battle, AS, Nursing; Ryan H. Brittingham, CT, Criminal Justice; Beverly Ann Collins, CT, Nursing; Lauren Denise Evans, CT, Criminal Justice; Lyndsey M. Gerstle, AAT, Education; Chloe Aspen Hurley, AA, General Studies; Barbara A. Joynes, AAS, Chemical Dependency Counseling; Danielle Dylina Mason, AAS, Office Technology; and Christina Gravenor Parsons, CT, Nursing.

Eden: Heather Beauchamp, AA, General Studies; and Brian A. Geremia, AA, General Studies.

Fruitland: Nyisha T. Custis, AAS, Office Technology; Adrian Lamont King, AAS, Business; Caroline Lillian Marie Kramer, CT, Nursing; Alex Parker, AA, General Studies; and Tiesha L. Tucker, CT, Office Technology.

Hebron: Lauren M. Bennett, AS, Nursing; Kevin Brown, AA, General Studies; Kristen Helgeson-Abbott, CT, Nursing; Wanda Barnett Hodges, CT, Nursing; Shannon Lacae' Malone, AA, Education; Amanda Lee Remington, AA, General Studies; Wayne A. Robbins, CT, Criminal Justice; and Tiffany Rae Turk, AAS, Criminal Justice.

Mardela Springs: Jordan Leigh Calloway, AA, General Studies; Amanda E. Glardon, CT, Nursing; Sonora Goslee, AA, Business; Laeasha Nicole Kellam, AS, Nursing; Jeffry A. Lucas, CT, Turf Management; and Brandon Kyle Pope, CT, Criminal Justice.

Parsonsburg: Tina Marie Eberhart, AS, Nursing; Roxie M. Shortt-Lewis, AS, Nursing; and Olga Tkach-Parsons, AAS, Accounting.

Pittsville: Ashley Barthman, CT, Nursing.

Quantico: Amy Gayle Barron, AS, Nursing.

Salisbury: Barbara Barnette Anderson, AAS, Business; Joy Andrews, AS, Nursing; Nicole Beaty, AA, General Studies; Angela Bempong, CT, Nursing; Wayne Borrmann, AA, General Studies; Ashley Bounds, CT, Nursing; Kari Lynne Brown, CT, Nursing; Rebecca A. Bunting, AA, General Studies; Jonathan R. Cahall, CT, Nursing; Tina Marie Cantwell, CT, Office Technology; Christina Marie Colflesh, AA, General Studies; Jessica Comolli, CT, Nursing; Angela Marie Cox, CT, Emergency Medical Services; Anna Crockett Burt, AS, Nursing; Helen V. Davis, CT, Office Technology; Jennifer E. Dixon, CT, Nursing; Logan Estep, CT, Nursing;
Stephanie Marie Finein, AS, Nursing; Rebecca Lynn Flanders, CT, Nursing; Robert Coleman Godbout, CT, Nursing; Rebecca Lynn Hill, AAS, Hotel-Motel-Restaurant Management; Lavar Delvon Hilliard, CT, Business; Patricia Lynn Hillman, AS, Nursing; Corey Hoch, CT, Nursing; Brittany Hoffman, CT, Nursing; Holly Hudson, AAS, Chemical Dependency Counseling; Zabair Hussain, AA, General Studies; Kelsey Insley, CT, Hotel-Motel-Restaurant Management; Catherine D. James, AS, Nursing; Ashley Brittney Jenkins, AA, General Studies; Jaynesha Ronese Jones, AS, Nursing; Keshia Alexandra Jones, AS, Nursing; Sharon Jones, CT, Nursing; Robert M. Kammerzell, CT, Nursing; Ramandeep Kaur, CT, Nursing; Deatrice C. Leonard, AAS, Accounting; Jun Ma, AA, General Studies; Michael Gordon MacGregor, AAS, Computer Studies; Erica McKnight, CT, Nursing; Heather Milligan, CT, Nursing; Ganesa Mitchell, CT, Nursing; Kristen Myers, CT, Office Technology; Lucie Numat, AAS, Chemical Dependency Counseling; Jeneen A. Phillips, AS, Nursing; Douglas Gregory Porianda, AAS, Criminal Justice; Jennifer Lynn Pusey, AA, General Studies; Ashly Rayne, AAS, Chemical Dependency Counseling; Kaelon Patrick Reddish, CT, Nursing; Kirsten M. Sample, CT, Nursing; Michele S. Sampson, AAS, Accounting; Ryan S. Schammel, CT, Nursing; Julie M. Schroeder, AS, Nursing; Kailey A. Seal, CT, Nursing; Ebony Tanai Smith, AAS, Criminal Justice; Jamye Solano, CT, Nursing; Brittany Van Leer Spicer, AA, General Studies; Cheryl Stafford, CT, Nursing; Jeremi Brooks Sterling, AAS, Chemical Dependency Counseling; Kyle Stevenson, AA, Business; Jesse Howard Taylor, AAT, Education; Bryan W. Twigg Jr., AA, General Studies; Joseph M. Van Ess, CT, Nursing; Anna Volkis, AA, General Studies; and Benjamin J. Waples, CT, Emergency Medical Services.

Sharptown: Michelle Yvette Ortiz, AS, Nursing; and Megan E. Truitt, CT, Nursing.

Snow Hill: Bryan K. Schuster, AAS, Radiologic Technology.

Willards: Betty L. Darby-Glime, CT, Nursing; Caitlin Elizabeth Dukes, CT, Nursing; Patricia Alison Filutze, AA, General Studies; Lindsay Johnson, CT, Nursing; Ashley L. McIntyre, AAT, Education; Janifer Phillips, AS, Nursing; and Anna Smith, AA, Business.

WORCESTER COUNTY

Berlin: Sade' Renee Bacon, AAS, Accounting; Caitlin Bowman, CT, Nursing; Zachary C. Converse, CT, Criminal Justice; Nicole Catherine Derita, AS, Nursing; Corey M. Gemerek, CT, Criminal Justice; Clifford J. Goggins, CT, Criminal Justice; Sharon Hensley, AA, General Studies; Nancy Holland, CT, Emergency Medical Services; Nathan P. Kutz, CT, Criminal Justice; Daniel F. McBride, CT, Criminal Justice; Daniel W. Norris, AA, General Studies; Zachariah James Pinto, AA, General Studies; Kevin William Reynolds, AA, General Studies; and Ryan P. Sullivan, AA, General Studies.

Bishopville: Brian Green, AA, General Studies; Kimberly A. Iacona, CT, Nursing; and John Rzepkowski, CT, Emergency Medical Services.

Ocean City: Olga Ambarova, AAS, Business; Gene O'Neal Blake, AS, Nursing; Theresa L. Boulanger, AS, Nursing; Michael William Dzurnak, CT, Criminal Justice; Angela Giampaolo, CT, Nursing; Lauren Randi Glick, AS, Nursing; Mary Ann Jordan, AAS, Chemical Dependency Counseling; Tracey Chester Matthews, AAS, Chemical Dependency Counseling; Azeeta Najafi, AA, General Studies; Ashley Rose Rodkey, CT, Nursing; Christopher Adam Tarr, CT, Criminal Justice; Michael David Valerio, CT, Criminal Justice; and Kayla Dawn Wallace, CT, Nursing.

Pocomoke City: Carole Amanda Alvarado, CT, Nursing; Logan Paul Becker, AA, General Studies; and Thad C. Burkhead, CT, Nursing.

Snow Hill: Amy Bennett Bounds, AA, General Studies; Jennifer Ann Elliott, CT, Nursing; Jessica Gyeong Jones, AS, Nursing; Dina Karpf, AA, General Studies; and Shannon E. Moyer, CT, Office Technology.