Wor-Wic Graduates Listed
June 12, 2009

The following 258 students completed their program requirements to graduate with a certificate of proficiency (CT), associate of applied science (AAS), associate of arts in teaching (AAT), associate of science (AS), or associate of arts (AA) degree from Wor-Wic Community College this past fall and spring semesters.

CAROLINE COUNTY

Denton: Christopher Fenzel, CT, Criminal Justice.

Goldsboro: Charity Peris, CT, Criminal Justice.

KENT COUNTY

Dover: Christopher Boyce, CT, Criminal Justice.

DORCHESTER COUNTY

Cambridge: Steven Daniel, CT, Criminal Justice; Vernon Love Jr., CT, Criminal Justice; and Vanessa Newton, CT, Criminal Justice.

East New Market: Heather Hanson, CT, Criminal Justice.

Hurlock: Rodney Helmer Jr., CT, Criminal Justice.

SOMERSET COUNTY

Crisfield: Kelly Brittingham, AAT, Education; Cranston Cox Jr., AA, Business; Brandon Evans, AA, General Studies; Leigh Mrohs, AAS, Radiologic Technology; Deborah Nelson, AAS, Chemical Dependency Counseling; Vickie Nelson, AA, General Studies; and Corey Ward, AAT, Education.

Deal Island: Darlene Kelly, AAT, Education; and Denise Schenck, CT, Nursing.

Eden: Glenn Stover, AA, General Studies.

Marion Station: Amiee Cruey, CT, Nursing; Lindsey Gunter, AA, General Studies; and Audrey McKinley, AA, General Studies.

Pocomoke City: Brittney Marsh, AA, General Studies.

Princess Anne: Charles Bozman, CT, Construction Engineering Technology; Andrea Butler, AAS, Criminal Justice; Whitney Elliott, AAS, Criminal Justice; Robert Harris, AA, General Studies; Lisa Hearn, AAS, Education; Lachantri Hodge, AAS, Accounting; Anne Mwangi, AA, Business; Aaron Rohrer, AAS, Radiologic Technology; and Tia Stanley-Cropper, CT, General Studies.

Westover: Elizabeth Layfield, AS, Nursing; DeAnna Maddox, AAS, Chemical Dependency Counseling; Debra Russell, AS, Nursing; and Latoya Sturgis, AS, Nursing.

SUSSEX COUNTY

Frankford: Meagen Walsh, AA, Business.

Laurel: David Whitmer, CT, Criminal Justice.

Selbyville: Kyle Murray, CT, Criminal Justice.

TALBOT COUNTY

Easton: Danielle Eason, CT, Criminal Justice; Anthony Reyes, CT, Criminal Justice; and Cody Trinkley, CT, Emergency Medical Services.

WICOMICO COUNTY

Bivalve: Ashley Fisher, AA, General Studies.

Delmar: Joyce Beatty, AAS, Office Technology; Kimberly Bender, AA, General Studies; Andrea Berg, AAS, Criminal Justice; Je'Nelle Brown, AAS, Office Technology; Kara Crockett, AAS, Office Technology; Cameron Galloway, AA, General Studies; and Ashley Lewis, AAT, Education.

Eden: Caroline Crumbacker, AA, General Studies; Lorie Liebig, AA, General Studies; and Sandra Sigmund, AA, General Studies.

Fruitland: Shauna Adams, AA, General Studies; Joseph Barney, CT, Nursing; Margarite Garlock, CT, Nursing; Christopher Keene, AA, General Studies; Theresa Kenney, AS, Nursing; Joseph Kerr, CT, Criminal Justice; Mark Merritt, CT, Criminal Justice; and Phyllis Smith, AAT, Education.

Hebron: Megan Batchelder, AAS, Business; Ronald Bose Jr., AAS, Hotel-Motel-Restaurant Management; Traci Church, AS, Nursing; Suzette Davis, AA, Business; Ryan Dorr, AAS, Business; Danielle Gravenor, CT, Nursing; Natalie Hazel, AA, General Studies; James Jackson, AA, General Studies and, AAS, Criminal Justice; Michelle McPhail, AAT, Education; Julie Milliken, AA, General Studies; Heather Moore, AA, General Studies; Kelley Smith, AA, General Studies; Kathleen Sprague, AAS, Business; and Brittany Usilton, AA, General Studies.

Mardela Springs: Althenia Jolley, AA, General Studies; Melissa Nickerson, AAS, Radiologic Technology; Aaron Posey, AA, General Studies; Anisha Warrington, AA, General Studies; and Carl Woodward, AAS, Hotel-Motel-Restaurant Management.

Nanticoke: Claudine Everett, AAS, Chemical Dependency Counseling.

Parsonsburg: Kyle Jones, CT, Criminal Justice; Lisa Peek, CT, Nursing; Roxie Shortt-Lewis, AAS, Accounting and Business.

Pittsville: Maxim-Hilal El-Baf, AAS, Education; James Lewis Jr., CT, Accounting; Robert Martin, AA, General Studies; Holly Murray, AS, Nursing; and Shelley Timmons, AS, Nursing.

Quantico: Wilma Polk, CT, General Studies; and Jeffrey Thomas, CT, Criminal Justice.

Salisbury: Ryan Alexander, AA, General Studies; Mary Anthony, AA, General Studies; Lisa Aydelotte, AS, Nursing; Elizabeth Barnes, AA, General Studies; Logan Barnes, CT, General Studies; Matthew Bernhardt, CT, Construction Engineering Technology; Nicole Brainard, AA, General Studies; Crystal Butterworth, AAS, Radiologic Technology; Kristin Camper, AA, Education; Stephanie Camper-Young, AA, Business; Derrick Clark, AAS, Chemical Dependency Counseling; Tara Clendaniel, AAS, Chemical Dependency Counseling; Karen Cooper, AS, Nursing; Stephen Cross, AA, Business; Cassandra Dasher, AA, General Studies; Amy Davey, AA, General Studies; Tonya Davis, AAS, Education; Naomi Dennis, AA, General Studies; Hunter Disharoon, CT, General Studies; Liticia Dix, AAS, Education; Tracey Donalds, AS, Nursing; Miriam Dorman, AS, Science; Tammie Duffy, AAS, Business; Dorice Easton, AA, General Studies; Camille Farrare-Grant, AA, General Studies; Ashley Fennell, AA, General Studies; Deborah Fleming, CT, General Studies; Shirley Foreman, AAS, Office Technology; Heather Frostbutter, AA, General Studies; Michael Gattis, AAS, Criminal Justice; Eduardo Giorgi, AAS, Chemical Dependency Counseling; Stefanie Givans, AA, General Studies; Amy Gleason, AA, General Studies; Tyson Gonzalez, AAS, Radiologic Technology; Rosalind Gregory, AAS, Chemical Dependency Counseling; Kelly Griffin, AAS, Criminal Justice; Bertha Gunther, AAS, Chemical Dependency Counseling; Tomekia Hall, CT, Criminal Justice; Kajal Harkhani, AAS, Office Technology; Phyllis Harmon, AAS, Business; Chanda Harris, AA, General Studies; William Hedrick Jr., AA, General Studies; Ashley Hills, AAS, Accounting; Ashley Hobbs, AA, General Studies; Shanta Holland, AAS, Hotel-Motel-Restaurant Management; Siana Ironside, AS, Nursing; Karis Jayne, AA, General Studies; Lauren Jones, AS, Nursing; Melinda Jones, CT, General Studies and, AAS, Office Technology; Jacob Kerns, AA, General Studies; John Kilian Jr., AA, General Studies; Christopher Leavitt, AA, General Studies; Nora Lebois, AAS, Office Technology; Erik Leszczynski, AAS, Manufacturing; Abigail Long, AA, General Studies; Wendy Long, AA, General Studies; Loni MacKinnon, AAS, Emergency Medical Services; Katie Manes, CT, Office Technology; Wynida Marshall, AAS, Chemical Dependency Counseling; Delrika McGlotten, AA, General Studies; Michael Mitchell, CT, Criminal Justice; Vernetta Mitchell, AAS, Chemical Dependency Counseling; Vivian Ndah, AS, Nursing; Christine Nickerson, AS, Nursing; Kaitlyn O'Hara, AS, Nursing; Jamie Paige, AAS, Chemical Dependency Counseling; Anthony Palm, AA, General Studies; Justin Pantalone, AAS, Emergency Medical Services; Shalonda Parker, AAS, Business; Scott Payne, AAS, Criminal Justice; Sarah Phillips, AS, Nursing; Shannon Rector, AAS, Radiologic Technology; Beth Reid, CT, Nursing; Robert Ryan II, AAS, Business; Jaclyn Sander, AS, Nursing; Le'Tisha Scarborough, CT, General Studies; Penny Scott, AA, General Studies; Mary Shaw, AA, General Studies; Christopher Smith, AAS, Computer Studies; Paola Soria Herrera, AA, Business; Jessica Spitzer, AA, General Studies; Jeffrey Steele, AS, Nursing; Adimu Sutton, AS, Nursing; Chelsea Thomas, AS, Nursing; Twinez Thompson, AS, Nursing; Nicole Thornes-Malone, CT, Criminal Justice; Michael Tinaza, AA, General Studies; Tabitha Topping, AAS, Computer Studies; Amanda Turner, AA, General Studies; Ashley Tyndall, AAT, Education; John Walker, AA, General Studies; Ashley Walls, AAS, Education; Florence Walston, AA, Computer Studies; Kathryn Williams, AA, General Studies; Lauren Winkler, CT, Chemical Dependency Counseling; Racquel Young, CT, Nursing; and Kimberly Zampese, AA, General Studies.

Willards: Kimberly Jones, AA, General Studies.

WORCESTER COUNTY

Berlin: Rachel Arnold, AS, Nursing; Shannon Chandler, AA, Business; Samantha Curry, AAT, Education; Priscilla Cycyk, AAS, Chemical Dependency Counseling; Elizabeth DiNardo, AA, General Studies; Kelsey Eckman, AA, General Studies; Brenda Jarmon, AAS, Chemical Dependency Counseling; Christopher Keenan, AA, Business; Julie Kinhart, AS, Nursing; Dorothy Laird, CT, Business; Chelsea LeRoy, CT, Criminal Justice; Christy Lohnas, AA, General Studies; Christie McDowell, AS, Nursing; Gary Michael, CT, Emergency Medical Services; Albertina Newton, CT, General Studies; Michelle Peeples, AA, General Studies;
Allison Pilat, AA, Education and General Studies; Nancy Poret, CT, Nursing; Emily Powell, AS, Nursing; Timothy Reagin, AA, Education; Matthew Reely, AAS, Hotel-Motel-Restaurant Management; Jeffrey Russo, AAS, Business; Kevin Sandow, AA, General Studies; Adam Schultz, AAS, Computer Studies; Flor Strang, AA, General Studies; Trent Walker, AA, General Studies; Kelsey Waller, AAS, Radiologic Technology; Katherine Walp, AA, General Studies; and Charles Walter, CT, Business.

Bishopville: Lindsay Candeloro, AA, General Studies; Charles Forrest, AA, Computer Studies; Justin George, AAS, Computer Studies; Lauren Mumford, AAT, Education; Jocelyn Palmer, AS, Nursing; and Connie Ulrich, AAS, Business.

Newark: Jeffrey Scott, AA, General Studies; and Jennifer Sirman, AS, Nursing.

Ocean City: Chad Ahalt, AAS, Business; Sean Buckley, AA, Business; Pamela Holloway, AS, Nursing; Casey Johnson, CT, Hotel-Motel-Restaurant Management; Alesia Kazakevich, AS, Nursing; Mikhail Kozlov, AAS, Computer Studies; Leila Milewski, AA, Business; Melissa Olson, AA, General Studies; Nicholas Pappas, AA, General Studies; Beverly Simons, AAS, Business; Christopher Snyder, AAS, Criminal Justice; Joshua Steger, AAS, Emergency Medical Services; and Darlah Woodley, AS, Nursing.

Pocomoke City: James Aswell IV, AA, Computer Studies; Ryan Aydelotte, AA, General Studies; Susanne Baysinger, AAS, Accounting; Jason Bruce, AA, Education; Scott Holland, AA, General Studies; Sally Ibik, AAS, Chemical Dependency Counseling; Nickole Johnson, AAS, Chemical Dependency Counseling; George King Jr., CT, Computer Studies; Charles Overholt, AA, General Studies; Margaret Theodore, CT, Education; and Jeri Vincent, AAS, Chemical Dependency Counseling.

Showell: Louise Lewis, AAS, Office Technology.

Snow Hill: Maegan Beatty, AAS, Radiologic Technology; Timothy Gebhardt Jr., AA, General Studies; Amanda Hurley, AAS, Business; Karen McDonough, CT, Nursing; Richard Mills III, AA, General Studies; and Howard Stephens Jr., CT, Construction Engineering Technology.

Stockton: Kelly Bradley, AAS, Business.

Whaleyville: Amy Robertson, AA, General Studies.